INFORMACJA DLA HODOWCÓW
Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Katowicach informuje,że w województwie śląskim program zwalczania choroby Aujeszkyego został wdrożony we wszystkich powiatach. Obecnie prowadzone jest już w większości powiatów trzecie próbkobranie krwi od świń do badania w kierunku choroby Aujeszkyego. Większość stad świń w województwie śląskim uzyskało już status stad seronegatywnych lub urzędowo wolnych od choroby Aujeszkyego.
W związku z powyższym hodowca powinien pamiętać o zasadzie, że do swojego stada może wprowadzać świnie pochodzące wyłącznie ze stad o równorzędnym lub wyższym statusie epizootycznym w odniesieniu do choroby Aujeszkyego.
Generalna zasada stanowi, że:
Do stada zarodowego oraz o pełnym cyklu produkcji, które uzyskało status potencjalnie wolnego od wirusa choroby Aujeszkyego (stado, w którym w pierwszym próbkobraniu nie stwierdzono wyników dodatnich) lub seronegatywnego (stado, w którym w drugim próbkobraniu nie stwierdzono wyników dodatnich), mogą być wprowadzanie świnie pochodzące ze stad o równorzędnym lub wyższym statusie epizootycznym w odniesieniu do choroby Aujeszkyego.
Czyli do stad potencjalnie wolnych mogą być wprowadzane zwierzęta ze stad:
1. potencjalnie wolnych (stada, w których w pierwszym próbkobraniu nie stwierdzono wyników dodatnich)
2. seronegatywnych (stada, w których w drugim próbkobraniu nie stwierdzono wyników dodatnich)
3. urzędowo wolnych
Do stad o statusie seronegatywnym mogą być wprowadzane zwierzęta ze stad:
1. seronegatywnych (stada, w których w drugim próbkobraniu nie stwierdzono
wyników dodatnich)
2. urzędowo wolnych
Do tuczarni, która uzyskała status stada seronegatywnego (nie stwierdzono wyników dodatnich w pierwszym próbkobraniu), mogą być wprowadzane jedynie prosięta lub warchlaki ze stad o równorzędnym (czyli ze stad, w których w pierwszym próbkobraniu nie stwierdzono wyników dodatnich) lub wyższym ( czyli urzędowo wolnych) statusie epizootycznym w odniesieniu do choroby Aujeszkyego.
Do stad zarodowych, stad o pełnym cyklu produkcji oraz tuczarni uznanych za urzędowo wolne od wirusa choroby Aujeszkyego mogą być wprowadzane jedynie świnie pochodzące ze stada o statusie urzędowo wolnym od wirusa choroby Aujeszkyego.
Hodowca powinien pamiętać, że
1. nie można kupować zwierząt ze stad o nieznanym statusie epizootycznym (stada, które nie zostały zbadane), ze stad o niższym statusie epizootycznym, że stad posiadających status stad zakażonych wirusem choroby Aujeszkyego.
W przypadku, gdy hodowca wprowadzi do stada świnie lub materiał biologiczny pochodzący od świń, niespełniające wymagań zdrowotnych albo gdy dla wprowadzonych do stada świń lub materiału biologicznego nie wystawiono świadectwa zdrowia, stado to traci swój status i uznaje się go za stado o statusie stada podejrzanego o zakażenie wirusem choroby Aujeszkyego. W stadzie takim próby do badań pobierane są na koszt właściciela stada. W przypadku stwierdzenia wyniku dodatniego w pobranych próbach stado to uzyskuje status stada zakażonego i w przypadku nakazu eliminacji stada poprzez ubój hodowcy nie przysługuje odszkodowanie.
2. Hodowca kupując zwierzęta oraz materiał biologiczny świń powinien wymagać od sprzedającego, aby zwierzęta zaopatrzone były w świadectwo zdrowia w momencie sprzedaży.
3. Hodowcy, którzy nie pozwolili na przebadanie swoich stad świń lub nie mają badanych zwierząt w kierunku choroby Aujeszkyego z powodu nie zarejestrowania swojego stada w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie mają prawa przemieszczać zwierząt do innych stad, ani sprzedawać ich w ramach handlu wewnątrzwspólnotowego.
Informacje turystyczne
Straż Gminna
Odpady – podmenu
- Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
- Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi
- Harmonogram odbioru odpadów
- Zasady segregacji
- Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
- PSZOK
- Odpady w liczbach
- Przedsiębiorcy odbierający odpady komunalne
- Podstawy prawne
- Ciekawostki
- Kontakt – gospodarka odpadami
-
-
-
Urząd Gminy Kochanowice
Adres:ul. Wolności 5
42-713 Kochanowice
woj. śląskie
Telefon:34 3533 (100-102)
Email:gmina@kochanowice.pl