O ZWALCZANIU STONKI ZIEMNIACZANEJ
Najodpowiedniejszym terminem zwalczania stonki jest oprysk w okresie pojawienia się na plantacji larw w stadium L-2-L3.Wcześniejsze wykonanie oprysku ( masowe składanie jaj oraz wylęg larw stadium L-1 ) jest mniej skuteczne , ponieważ na plantacji znajdują się jeszcze liczne złoża jaj, których preparaty nie niszczą. Opóźnienie zabiegu powoduje narastanie uszkodzeń części nadziemnej roślin przez dojrzewające larwy , które od stadium L- 4 są mniej wrażliwe na działanie preparatów.
Jeśli na plantacji stwierdzimy występowanie 1-2 zimujące chrząszcze na 25 roślin lub 10 złóż jaj na 10 roślin lub 15 larw na jednej roślinie w/w szkodnika należy przeprowadzić oprysk zwalczający.
UWAGA !!!
Do zabiegów ochrony roślin można stosować tylko środki dopuszczone do stosowania przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Szczegółowe informacje o środkach ochrony roślin dopuszczonych do stosowania w Polsce są dostępne na stronie internetowej Ministra Rolnictwa pod adresem:
www.minrol.gov.pl>Informacje branżowe> Produkcja roślinna> Ochrona roślin
Można stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu oraz zgodnie z etykietą-instrukcją stosowania, dołączoną do opakowania, ściśle z podanymi w niej zaleceniami, oraz w taki sposób, aby nie dopuścić do zagrożenia zdrowia człowieka, zwierząt lub środowiska [art.68 ust.1 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 o ochronie roślin (Dz. U. z 2008 r. Nr 133 poz.849 tekst jednolity)].
Środki ochrony roślin stosuje się sprzętem sprawnym technicznie, który użyty zgodnie z przeznaczeniem zapewnia skuteczne zwalczanie organizmów szkodliwych i nie spowoduje zagrożenia zdrowia człowieka, zwierząt i środowiska [art.76 ust.1 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 o ochronie roślin (Dz. U. z 2008 r. Nr 133 poz.849 tekst jednolity)].
Zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin w produkcji rolnej i leśnictwie mogą być wykonywane przez osoby, które ukończyły szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin i posiadają aktualne zaświadczenie o ukończeniu tego szkolenia [ art.74 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 o ochronie roślin (Dz. U. z 2008 r. Nr 133 poz.849 tekst jednolity)].
Posiadacze gruntów, na których prowadzone są zabiegi ochrony roślin są zobowiązani do prowadzenia ewidencji wykonywanych zabiegów i przechowywania jej przez okres co najmniej 2 lat od dnia wykonania zabiegu [art.71 ust.1,2,3 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin (Dz. U.
z 2008 r. Nr 133 poz.849 tekst jednolity)].
Opracowała Wiesława Kruk WIORiN Katowice
Informacje turystyczne
Straż Gminna
Odpady – podmenu
- Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
- Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi
- Harmonogram odbioru odpadów
- Zasady segregacji
- Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
- PSZOK
- Odpady w liczbach
- Przedsiębiorcy odbierający odpady komunalne
- Podstawy prawne
- Ciekawostki
- Kontakt – gospodarka odpadami
-
-
-
Urząd Gminy Kochanowice
Adres:ul. Wolności 5
42-713 Kochanowice
woj. śląskie
Telefon:34 3533 (100-102)
Email:gmina@kochanowice.pl