Obowiązek zgłoszenia zamiaru usunięcia drzew
Wójt Gminy Kochanowice informuje, że z dniem 17 czerwca 2017 r. w związku z nowelizacją ustawy o ochronie przyrody, właściciel nieruchomości jest zobowiązany do zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa, jeżeli obwód pnia mierzony na wysokości 5 cm przekracza:
- 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;
- 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
- 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Obowiązek ten dotyczy drzew, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Zgłoszenie, powinno zawierać imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomości, z której drzewo ma być usunięte, oraz rysunek lub mapę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości.
W przypadku, gdy zgłoszenie nie zawiera wszystkich elementów Wójt Gminy, w drodze postanowienia nałoży obowiązek uzupełnienia zgłoszenia w terminie 7 dni od dnia odbioru przez zgłaszającego postanowienia. Nieuzupełnienie braków w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia spowoduje wniesienie sprzeciwu zamiaru usunięcia drzew.
W terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia dokonuje się oględzin w celu ustalenia:
- nazwy gatunku drzewa;
- obwodu pnia ustalonego na wysokości 5 cm.
Z oględzin sporządza się protokół.
Po dokonaniu oględzin Wójt Gminy w terminie 14 dni od dnia oględzin może, w drodze decyzji administracyjnej, wnieść sprzeciw w przypadku:
- lokalizacji drzewa:
- na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków;
- na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na zieleń lub chronionym innymi zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;
- na terenach objętych formami ochrony przyrody (Pomnik Przyrody, Park Krajobrazowy Lasy nad Górną Liswartą)
- gdy drzewo spełnia kryteria określone w art. 40 ust. 3 ustawy o ochronie przyrody (wielkość, wiek, pokrój i znaczenie historyczne, naukowe, estetyczne i krajobrazowe)
Za dzień wniesienia sprzeciwu uznaje się dzień nadania decyzji administracyjnej w placówce pocztowej.
Usunięcie drzewa bez dokonania zgłoszenia i pomimo sprzeciwu Wójta Gminy, będzie skutkowało nałożeniem administracyjnej kary pieniężnej, jak za usunięcie drzewa bez wymaganego zezwolenia.
Jeżeli Wójt Gminy w terminie 14 dni nie wniesie sprzeciwu, drzewo można usunąć.
W przypadku nieusunięcia drzewa w ciągu 6 miesięcy od dnia przeprowadzonych oględzin, należy ponownie wystąpić ze zgłoszeniem.
Jeżeli w ciągu 5 lat od dokonania oględzin, wystąpi się o wydanie decyzji na budowę, a budowa ta będzie związana z prowadzeniem działalności gospodarczej, Wójt Gminy w drodze decyzji nałoży na właściciela nieruchomości obowiązek uiszczenia opłaty za usunięte drzewo.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dn. 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. poz. 2183) 1 marca rozpoczyna się okres, w którym nie można usuwać gniazd ptasich. Ten moment traktowany jest, jako początek sezonu lęgowego ptaków. W związku z tym do 16 października pod szczególną ochroną znajdują się także drzewa – zarówno te będące miejscem gniazdowania, jak i te, które są dla ptaków obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania.
Wszelkie pytania lub wątpliwości, proszę kierować do:
Justyna Ruś-Kazior Urząd Gminy w Kochanowicach, Biuro ds. gospodarki odpadami komunalnymi w Kochcicach ul. Wspólna 55a, tel. 34 350 61 38.
Informacje turystyczne
Straż Gminna
Odpady – podmenu
- Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
- Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi
- Harmonogram odbioru odpadów
- Zasady segregacji
- Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
- PSZOK
- Odpady w liczbach
- Przedsiębiorcy odbierający odpady komunalne
- Podstawy prawne
- Ciekawostki
- Kontakt – gospodarka odpadami
-
Urząd Gminy Kochanowice
Adres:ul. Wolności 5
42-713 Kochanowice
woj. śląskie
Telefon:34 3533 (100-102)
Email:gmina@kochanowice.pl