Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
CO TO SĄ ELEKTROODPADY?
Elektroodpady, inaczej zwane zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) są to zużyte, zepsute, wybrakowane, niesprawne, zniszczone, wyeksploatowane lub po prostu niepotrzebne urządzenia, których działanie jest uzależnione od dopływu prądu lub działania pól elektromagnetycznych. Urządzenia te mogły też służyć do wytwarzania, przesyłu lub pomiaru prądu elektrycznego bądź pól elektromagnetycznych.
Elektroodpadami są wszelkiego rodzaju zużyte sprzęty zasilane prądem lub bateriami począwszy od najpopularniejszych – np.:
- pralki,
- lodówki,
- telewizory,
- magnetofony,
- video, dvd,
- konsole do gier,
- komputery, telefony,
- świetlówki i żarówki energooszczędne,
- żelazka, wiertarki,
- roboty kuchenne itp. – tego typu urządzenia używane powszechnie w gospodarstwach domowych określane są jako sprzęt B2C (Business to Customer),
– aż po urządzenia specjalistyczne tj.: analizatory medyczne, sprzęt laboratoryjny, transformatory, serwery, sterowniki, automaty do wydawania różnego rodzaju produktów, narzędzia przemysłowe, generatory prądu. Tego rodzaju sprzęty, które nie mają zastosowania w domu i są przeznaczone do użytku profesjonalnego bądź w przemyśle określa się jako sprzęt B2B (Business to Business).
ZASADY POSTĘPOWANIA ZE ZUŻYTYM SPRZĘTEM ELEKTRYCZNYM I ELEKTRONICZNYM
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny należy zbierać selektywnie. Producent sprzętu zobowiązany jest umieścić symbol wskazujący na selektywne zbieranie sprzętu w sposób wyraźny, czytelny i trwały. Symbol taki składa się z przekreślonego, kołowego kontenera na odpady.
Użytkownik sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych jest obowiązany do oddania zużytego sprzętu zbierającemu zużyty sprzęt.
Użytkownikom sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych zabrania się:
- umieszczania zużytego sprzętu łącznie z innymi odpadami,
- przeprowadzania demontażu zużytego sprzętu.
W przypadku ignorowania powyższych nakazów i zakazów można narazić się na karę grzywny. W przypadku demontażu kara grzywny wynosi od 2000 zł do 100 000 zł.
Zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych można pozbyć się w następujący sposób:
1. Zostawić stary sprzęt w sklepie, w którym kupuje się nowe urządzenie.
Każdy sklep ma obowiązek nieodpłatnego przyjęcia starego sprzętu jeśli kupimy w nim nowy sprzęt tego samego typu i w tej samej ilości np. kupując nowy telewizor możemy nieodpłatnie oddać stary. Warunkiem jest dostarczenie sprzętu do sklepu na swój koszt. Sprzedawca może pobrać opłatę za transport i odebrać zużyty sprzęt przywożąc nowy do domu klienta. Kupując w sklepie internetowym, masz również możliwość oddania zużytego sprzętu. Jednak koszt wysyłki jest zwykle po stronie Kupującego.
Sprzedawca detaliczny, sprzedawca hurtowy oraz prowadzący punkt serwisowy może odmówić przyjęcia zużytego sprzętu w przypadku, gdy stwarza on zagrożenie dla zdrowia lub życia osób przyjmujących zużyty sprzęt.
Sprzedawca detaliczny i hurtowy sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych oraz punkt serwisowy są obowiązani do umieszczenia w punkcie sprzedaży sprzętu / punkcie serwisowym informacji o punktach zbierania zużytego sprzętu.
2. Oddać zużyty sprzęt do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK).
PSZOK znajduje się za budynkiem Urzędu Gminy w Kochanowicach i przyjmuje elektroodpady od mieszkańców objętych gminnym systemem gospodarki odpadami komunalnymi. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zbierany jest przez FHU „BOWI” Zakład Przetwarzania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, ul. Ogrodowa 64a, 42-202 Częstochowa. Zakład posiada wpis pod numerem E0013694ZP w rejestrze prowadzonym przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (www.rzseie.gios.gov.pl).
3. Oddać zużyty sprzęt nie ruszając się z domu.
Jeśli nie mają Państwo czasu lub możliwości przewiezienia swojego sprzętu do PSZOK, można poczekać na zbiórkę elektroodpadów bezpośrednio sprzed nieruchomości, organizowaną przez Urząd Gminy w Kochanowicach wspólnie z FHU „BOWI” Zakład Przetwarzania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego w Częstochowie.
O terminach zbiórek będziemy mieszkańcom odpowiednio wcześnie przypominać.
W przypadku zainteresowania zbiórką prosimy o zgłoszenie adresu nieruchomości, z której należy odebrać elektroodpady: FHU „BOWI” tel. 34 374 03 19, 34 374 03 20, 603 99 55 88 lub Urząd Gminy Kochanowice Biuro ds. gospodarki odpadami (na terenie PSZOK) tel. 34 3533100 wewn. 152 lub 660 160 874.
4. Zostawić sprzęt w punkcie serwisowym.
Jeżeli naprawa sprzętu jest nieopłacalna lub niemożliwa ze względów technicznych, serwis jest zobowiązany do nieodpłatnego przyjęcia tego urządzenia.
Serwis może jednak odmówić przyjęcia elektroodpadów gdy:
– klient przyniesie sprzęt z zamiarem pozbycia się go, a nie naprawy;
– zużyte urządzenie stanowi zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników serwisu.
5. Odnieś sprzęt do autoryzowanego punktu skupu złomu.
Należy wcześniej sprawdzić czy ten punkt jest wpisany do rejestru GIOŚ jako zbierający. Rejestr jest dostępny pod adresem: http://rzseie.gios.gov.pl/szukaj_rzseie.php
Jest to bardzo ważne, gdyż nieobjęci rejestrem przedsiębiorcy nie przekazują zużytych urządzeń do zakładów przetwarzania, wskutek czego ilości te nie są ewidencjonowane, a sprzęt jest przetwarzany w niewłaściwy sposób.
6. Nie należy demontować sprzętu na własną rękę.
W ten sposób można zanieczyścić środowisko oraz narazić swoje zdrowie. Przy amatorskim demontażu niebezpieczne substancje zawarte w mechanizmach urządzeń mogą łatwo wydostać się na zewnątrz i stanowić realne zagrożenie. Na przykład przy demontażu lodówki uwalniają się do atmosfery substancje zubożające warstwę ozonową lub substancje uznane za gazy cieplarniane, które stanowią czynniki chłodnicze oraz substancje spieniające piankę izolacyjną. Z kolei „rozebrany” telewizor kineskopowy dostarcza kontaktu z całym szeregiem metali, w tym z metalami określanymi jako tzw. metale ciężkie (arsen, ołów, kadm).
Poniżej wykaz niektórych niebezpiecznych substancji zawartych w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oraz ich wpływ na zdrowie.
rodzaje substancji niebezpiecznych zawartych w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym pdf
Postępując zgodnie z wyżej przedstawionymi zasadami mamy pewność, że sprzęt trafi do zakładu przetwarzania, a nie na składowisko. Zbierający zużyty sprzęt mają obowiązek przekazania tych urządzeń do zakładu przetwarzania.
Przykład działalności zakładu przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
http://www.biosystem.pl/o-zakladzie-196.html
ZRÓWNOWAŻONE UŻYTKOWANIE SPRZĘTU ELEKTRYCZNEGO I ELEKTRONICZNEGO
Poniżej praktyczne porady w zakresie użytkowania sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
zrównoważone użytkowanie sprzętu elektrycznego i elektronicznego pdf
Informacje turystyczne
Straż Gminna
Odpady – podmenu
- Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
- Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi
- Harmonogram odbioru odpadów
- Zasady segregacji
- Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
- PSZOK
- Odpady w liczbach
- Przedsiębiorcy odbierający odpady komunalne
- Podstawy prawne
- Ciekawostki
- Kontakt – gospodarka odpadami
-
-
-
Urząd Gminy Kochanowice
Adres:ul. Wolności 5
42-713 Kochanowice
woj. śląskie
Telefon:34 3533 (100-102)
Email:gmina@kochanowice.pl