Rusza Spis Rolny 2010 !!
Na terenie całego kraju w dniach od 1 września do 31 października 2010 r. zostanie przeprowadzony Powszechny Spis Rolny 2010, który jest pierwszym spisem realizowanym od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wszystkie państwa członkowskie UE w tym samym terminie i w tym samym zakresie tematycznym przeprowadzą spis rolny.
Celem spisu jest zebranie aktualnych danych (wg stanu na dzień 30 czerwca 2010 r.) o gospodarstwach rolnych i ich użytkownikach, które pozwolą m.in. na analizę zmian polskiego rolnictwa przed i po przystąpieniu do UE oraz na porównanie ich z danymi gospodarstw w innych państwach członkowskich.
Podczas spisu badaniami objęte będą gospodarstwa rolne osób fizycznych o powierzchni użytków rolnych co najmniej 1 ha prowadzących działalność rolniczą, a także gospodarstwa rolne poniżej 1 ha użytków rolnych prowadzące uprawę roślin lub chów zwierząt gospodarskich powyżej określonych progów fizycznych oraz gospodarstwa rolne osób oprawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej.
Ponadto w wylosowanych gospodarstwach rolnych osób fizycznych oraz we wszystkich gospodarstwach osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej przeprowadzone zostanie badanie metod produkcji rolnej.
Przekazanie danych o gospodarstwie rolnym jest obowiązkowe, zaś osoba przekazująca dane jest obowiązana do udzielenia ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi na pytania zawarte w formularzach spisowych.
Udzielenie odpowiedzi niezgodnych ze stanem faktycznym oraz odmowa udzielenia odpowiedzi pociąga za sobą skutki prawne przewidziane w art. 56 i 57 ustawy o statystyce publicznej.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem, w pierwszej kolejności w dniach od 9 do 23 sierpnia 2010 r. rachmistrze spisowi przeprowadzą obchód przedspisowy, podczas którego będą weryfikować wykaz gospodarstw pod względem ich kompletności oraz potwierdzać lokalizację gospodarstw w terenie. Po zakończeniu tego etapu, począwszy od 8 września 2010 r. rachmistrze spisowi rozpoczną spis właściwy, który zakończy się 31 października 2010 r.
Spis rolny obejmuje następujące zagadnienia:
– ogólna charakterystyka gospodarstwa rolnego,
– użytkowanie gruntów i powierzchnia zasiewów,
– zwierzęta gospodarskie,
– ciągniki, maszyny rolnicze i urządzenia,
– zużycie nawozów,
– pracujący w gospodarstwie rolnym,
– struktura dochodów gospodarstwa domowego z użytkownikiem gospodarstwa rolnego oraz korzystanie z programów wsparcia dla rolnictwa.
Dane obejmujące powyższe kwestie zapisywane będą wyłącznie na formularzach elektronicznych w następujący sposób:
a)samopis internetowy (CAII) – podczas obchodu przedspisowego rolnicy otrzymają indywidualne loginy i hasła, które służyły będą samodzielnemu spisaniu się przez Internet. Samopisu będzie można dokonać w dniach od 1 września do 17 października 2010 r.;
b)wywiad telefoniczny wspomagany komputerowo realizowany przez ankieterów statystycznych (CATI) w dniach od 8 września do 31 października 2010 r.;
c)wywiad realizowany przez rachmistrza spisowego (CAPI) w dniach od 8 września do 31 października 2010 r. w gospodarstwach, dla których nie udało się zebrać informacji metodami opisanymi powyżej. Rachmistrz przeprowadzi wywiad bezpośrednio w terenie z wykorzystaniem formularza elektronicznego zainstalowanego na przenośnym urządzeniu elektronicznym typu hand-held.
We wszystkich wymienionych metodach zbierania danych wykorzystany zostanie ten sam rodzaj elektronicznego formularza spisowego.
Wszystkie zbierane i gromadzone w ramach prac spisowych dane osobowe oraz dane indywidualne są poufne i podlegają szczególnej ochronie w ramach tajemnicy statystycznej, natomiast osoby wykonujące prace spisowe związane z przygotowaniem, przeprowadzeniem i opracowaniem wyników spisu są obowiązane do bezwzględnego przestrzegania tajemnicy statystycznej. Naruszenie tajemnicy statystycznej pociąga za sobą skutki prawne przewidziane w art. 54 i 55 ustawy o statystyce publicznej.
Mając na uwadze szczególne znaczenie tegorocznego spisu zwracam się z prośbą do wszystkich rolników z terenu gminy Kochanowice o współpracę i wyrozumiałość dla rachmistrzów, przed którymi wielkie wyzwanie, związane przede wszystkim z wykorzystaniem najnowszych technologii zbierania danych.
Małgorzata Kamińska
Lider gminny PSR 2010
Informacje turystyczne
Straż Gminna
Odpady – podmenu
- Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
- Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi
- Harmonogram odbioru odpadów
- Zasady segregacji
- Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
- PSZOK
- Odpady w liczbach
- Przedsiębiorcy odbierający odpady komunalne
- Podstawy prawne
- Ciekawostki
- Kontakt – gospodarka odpadami
-
-
-
Urząd Gminy Kochanowice
Adres:ul. Wolności 5
42-713 Kochanowice
woj. śląskie
Telefon:34 3533 (100-102)
Email:gmina@kochanowice.pl