Wielkie Święto Kwitnącego Różanecznika już za nami
W gminie Kochanowice pośrodku lasu sosnowego na tzw. Brzozie znajduje się unikatowe na skalę kraju półhektarowe stanowisko pomnikowe różanecznika katawbijskiego. Każdego roku na przełomie maja i czerwca kwitnące ponad 100-letnie różaneczniki wzbudzają zachwyt niejednego turysty. Tegoroczna zima i ulewne wiosenne deszcze okazały się zgubne dla pomnika przyrody, który zakwitł mniej intensywnie niż w latach ubiegłych. Zainteresowanie pomnikiem różanecznika oraz dedykowaną mu uroczystością z każdym rokiem wzrasta. Tegoroczne VI Święto Kwitnącego Różanecznika, które jest równocześnie uhonorowaniem założyciela ogrodu w lesie i budowniczego wielu obiektów na terenie naszej gminy – hrabiego Ludwika Karola von Ballestrema, odbyło się w dniach 5 – 6 czerwca 2010r. na placu przy Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Pawełkach. Impreza udała się m.in. ze względu na przepiękną słoneczną pogodę. Bogaty program 2-dniowej uroczystości oraz wiele dodatkowych atrakcji przyciągnęły rekordową liczbę miłośników różanecznikowej imprezy nie tylko z naszej gminy ale i z dużo dalszych miejscowości województwa śląskiego i opolskiego.
W pierwszym dniu mogliśmy wysłuchać programu biesiadnego „Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny…” w wykonaniu Kochanowickiej Biesiady pod kierunkiem instruktora Michała Kościelnego. Autorką tekstu i scenariusza jest pani Maria Boczoń. Niedzielne popołudnie tradycyjnie zainaugurowała inscenizacja teatralna autorstwa pt. „Odwiedziny Hrabiego Ballestrema”. W postać Hrabiego wcielił się pan Piotr Grus, któremu towarzyszyły panie: Maria Mańka, Barbara Paul, Teresa Wujec przebrane za różanecznkowe kwiaty. W inscenizację teatralną pięknie wkomponowały się dziewczęta tańczące w zespole pn..”Różanecznik” pod kierunkiem instruktora Aleksandry Łabudzkiej. Autorką tej części artystycznej w tym roku była pani Maria Boczoń. Wspaniale zaprezentowała się także para taneczna mykanowskiego Klubu „Zorba”. Wielu uczestników imprezy mile zaskoczył występ bębniarzy z grupy „Trzęsienie ziemi” ze Zborowskiego. Z różanecznikowym programem (tekst piosenek p. Maria Dziuk) wystąpił także Chór „Canzona” działający pod batutą p. Stefanii Bieli. Tegoroczną gwiazdą wieczoru był zespół „Sweet Combo”, który rewelacyjnie zagrał dla nas największe światowe przeboje. Dwa dni Święta Kwitnącego Różanecznika kończyły się zabawą taneczną prowadzona przez Zespół Muzyczny „Exodus” z Lublińca.
Podczas imprezy miało miejsce oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom VI Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Różanecznik – urok i magia” (szczegółowe wyniki konkursu są dostępne na naszej stronie internetowej www.gci.kochanowice.pl). Organizatorzy zadbali o program dla dzieci w związku z niedawno obchodzonym Dniem Dziecka. Bajkowy przekładaniec poprowadzili aktorzy Teatru „Małgo” z Częstochowy, którzy zaangażowali do konkursów wszystkie dzieci. Imprezie towarzyszyły stoiska z balonami, zabawkami, watą cukrową, a także dmuchane zjeżdżalnie. Szkółka drzew i krzewów państwa Obruśnik z Kochcic umożliwiła wszystkim uczestnikom imprezy zakup różnych gatunków drzewek i krzewów, w tym i różanecznika. Smakosze herbaty mogli delektować się zakupionymi na specjalnym stoisku herbatami i kawami aromatyzowanymi o dosyć oryginalnych nazwach takich jak np. „Romeo i Julia” czy „Beczka rumu”. Na przybyłych gości czekała niespodzianka w postaci degustacji kawy (m.in bananowej) oraz wielosmakowych herbatek. Podczas imprezy swoją ofertę zaprezentowała również firma kosmetyczna, która przeprowadziła pokaz makijażu. Oczywiście nie zabrakło domowych wypieków – uczestnicy imprezy mogli zakupić przepyszne ciasta przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Pawełek.
Podczas obchodów Święta Kwitnącego Różanecznika organizatorzy nie zapomnieli o poszkodowanych w tegorocznych powodziach. Dochód pozyskany przez Koło Gospodyń Wiejskich i Radę Sołecką w Pawełkach w kwocie 3.325 zł oraz z przeprowadzonej podczas festynu kwesty pieniężnej w kwocie 709,45 zł zostanie przekazany na rzecz powodzian. Z inicjatywy Wójta ogłoszono także zbiórkę materialną w postaci płodów rolnych, pasz, śpiworów, kocy, środków czystości itp., które można było składać do końca przyszłego tygodnia u sołtysów poszczególnych miejscowości naszej gminy. Wszystkim fundatorom i darczyńcom składamy serdeczne podziękowania. Zebrana kwota z pewnością wspomoże choć trochę, tych którzy wskutek ulewnych deszczy utracili dorobek całego życia.
Organizatorzy festynu: Wójt Gminy Kochanowice, Rada Sołecka w Pawełkach, Koło Gospodyń Wiejskich w Pawełkach, Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Pawełek” oraz Gminne Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach specjalne podziękowania składają na ręce Komendanta Gminnego Ochotniczej Straży Pożarnej pana Stanisława Wręczyckiego za pomoc w organizacji tegorocznego Święta udzieloną przez członków OSP gminy Kochanowice.
Informacje turystyczne
Straż Gminna
Odpady – podmenu
- Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
- Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi
- Harmonogram odbioru odpadów
- Zasady segregacji
- Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
- PSZOK
- Odpady w liczbach
- Przedsiębiorcy odbierający odpady komunalne
- Podstawy prawne
- Ciekawostki
- Kontakt – gospodarka odpadami
-
-
-
Urząd Gminy Kochanowice
Adres:ul. Wolności 5
42-713 Kochanowice
woj. śląskie
Telefon:34 3533 (100-102)
Email:gmina@kochanowice.pl