Z wizytą w Wadowicach – miejsca gdzie się wszystko zaczęło
W dwa dni po kanonizacji Jana Pawła II młodzież z gimnazjum w Kochanowicach udała
się na niecodzienny wyjazd. Do Wadowic – miasta narodzin Ojca Świętego, gdzie pod opieką przewodnika uczniowie zwiedzali Bazylikę Mniejszą Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, która jest ściśle związana z patronem szkoły. W tym właśnie kościele święty Jan Paweł II został ochrzczony, tu modlił się, służył do mszy św., przyjął sakrament bierzmowania
i odprawił mszę prymicyjną. Na dłużej uczniowie zatrzymali się w Bazylice przed kaplicą błogosławionego Jana Pawła II, gdzie wieloletni sekretarz Kardynał Metropolita Krakowski abp. Stanisław Dziwisz umieścił złoty relikwiarz z papieskim herbem i relikwią. Relikwiarz zawiera krew Jana Pawła II, która została pobrana przez lekarzy do analiz 2 kwietnia 2005 r. Następnie młodzież udała się pod budynek byłego gimnazjum imienia księdza Marcina Wadowity, gdzie młody Karol Wojtyła od 1930 roku do 1938 uczęszczał. Było to gimnazjum męskie, ośmioklasowe z programem nauczania m.in. języków obcych: łacińskiego, greckiego, francuskiego, niemieckiego. Nasz patron egzamin dojrzałości w tym budynku zdał w maju 1938 roku z wynikiem ogólnym bardzo dobrym.
Tego samego też dnia uczniowie mieli możliwość poznania historii jednego z systemów totalitarnych, który Karol Wojtyła sam doświadczył w swoim życiu. Miejscem obok, którego nie można przejść obojętnie to Oświęcim. Tereny największego hitlerowskiego obozu zagłady
są symbolem Holocaustu. Ogrom obszaru, prymitywne baraki więźniarskie, ruiny innych obiektów lub pozostałości po nich, kilometry obozowego ogrodzenia, drutu kolczastego i dróg w pełni oddają to, czego nie da się wyrazić słowami.
Bezmiar upodlenia, okrucieństwa i nieludzkiej zbrodni oraz specyficzną obozową architekturę, która podporządkowana była jednemu celowi – zagładzie ludzi. Na miejscu młodzież z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kochanowicach miała też możliwość zobaczenia siedemnastominutowego filmu dokumentalnego, przedstawiającego wyzwoleniu obozu.
Składam serdeczne podziękowania rodzicom, opiekunom oraz uczniom za możliwość zorganizowania wyjazdu. Podziękowania składam także Radzie Rodziców za udzielenie dofinansowania.
Informacje turystyczne
Straż Gminna
Odpady – podmenu
- Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
- Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi
- Harmonogram odbioru odpadów
- Zasady segregacji
- Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
- PSZOK
- Odpady w liczbach
- Przedsiębiorcy odbierający odpady komunalne
- Podstawy prawne
- Ciekawostki
- Kontakt – gospodarka odpadami
-
-
-
Urząd Gminy Kochanowice
Adres:ul. Wolności 5
42-713 Kochanowice
woj. śląskie
Telefon:34 3533 (100-102)
Email:gmina@kochanowice.pl